Contact us
| Year | 2021 |
|---|---|
| Documentation available | No |
| CE marking present | Yes |
| CE certificate present | No |
| Serial number | 2102061 |
| Drive system | CNC |
| Control system brand | Cybelec |
| Control system type | Cybtouch-8W |
| Power [kW] | 11.0 |
| Number of axes [pcs] | 4: Y1+Y2+X+R |
| Press force [ton] | 135 |
| Max. working width [mm] | 3100 |
| Column gap [mm] | 2500 |
| Throat depth [mm] | 410 |
| Backgauge depth [mm] | 750 |
| Max. stroke [mm] | 210 |
| Punch holder | Standard |
| Tool holder type | European-style |
| Tools included | Yes |
| Options | Finger safety guard |
| Transport dimensions | 3720mm x 2300mm x 2750mm (l x w x h) |
| Transport weight [kg] | 7700kg |
| Transport packages [pcs.] | 1 |
Downloads
If available for this device, you will find all available documentation below.
Photos
Contact us