Contact us
| LPG forklifts are without gas cylinder | |
|---|---|
| Year | 2013 |
| Documentation available | Yes |
| CE marking present | Yes |
| CE certificate present | No |
| Serial number | P1D1E702352 |
| Operating hours | 7682 |
| Lifting capacity | 1500kg |
| Lifting height | 4730mm |
| Overhead clearance | 2200mm |
| Free lift | 1670mm |
| Fork length | 1190mm |
| Maximum fork width | 1020mm |
| Minimum fork width | 210mm |
| Number of wheels | 4 Wheels |
| Attachment | Side-shift |
| Options | Free-lift, Half cabin, Work lights, Joystick |
| Mast | Triplex |
| Drive | LPG |
| Motor brand | Nissan |
| Transport dimensions | 2350mm x 1090mm x 2200mm (l x w x h) |
| Transport weight [kg] | 2950kg |
| Transport packages [pcs.] | 1 |
Downloads
If available for this device, you will find all available documentation below.
Photos
Videos
Contact us