Sold
Linde E20PHL EVO
WKH10.531
Sold
- Year: 2011
- Operating hours: 17323
- Weight: 3839 kg
Contact us
| Machine incl. charger | |
|---|---|
| Year | 2011 |
| Documentation available | Yes |
| CE marking present | Yes |
| CE certificate present | No |
| Serial number | H2X386B05175 |
| Operating hours | 17323 |
| Lifting capacity | 2000kg |
| Lifting height | 4600mm |
| Overhead clearance | 2130mm |
| Free lift | 1620mm |
| Fork length | 1080mm |
| Maximum fork width | 930mm |
| Minimum fork width | 240mm |
| Number of wheels | 4 Wheels |
| Attachment | Side-shift |
| Options | Half cabin, Work lights, Joystick, Free-lift |
| Mast | Triplex |
| Drive | Electric |
| Brand/Type | Hoppecke |
| Battery year of construction | 2019 |
| Capacity | 775Ah |
| Battery voltage | 48V |
| Battery test result | 62% |
| Transport dimensions | 2070mm x 1172mm x 2140mm (l x w x h) |
| Transport weight [kg] | 3839kg |
| Transport packages [pcs.] | 1 |
Downloads
If available for this device, you will find all available documentation below.
Photos
Videos
Contact us