Sold
Linde E20PH
WKH10.738
Sold
- Year: 2014
- Operating hours: 4118
- Weight: 3716 kg
Contact us
| Machine incl. charger | |
|---|---|
| Year | 2014 |
| Documentation available | Yes |
| CE marking present | Yes |
| CE certificate present | No |
| Serial number | H2X386E01677 |
| Operating hours | 4118 |
| Lifting capacity | 2000kg |
| Lifting height | 3570mm |
| Overhead clearance | 2340mm |
| Free lift | 1850mm |
| Fork length | 1000mm |
| Maximum fork width | 980mm |
| Minimum fork width | 210mm |
| Number of wheels | 4 Wheels |
| Attachment | Side-shift |
| Options | Half cabin, Free-lift, Work lights |
| Mast | Duplex |
| Drive | Electric |
| Brand/Type | 05 EPZS 0700 SC |
| Battery year of construction | 2014 |
| Capacity | 700Ah |
| Battery voltage | 48V |
| Battery test result | 45% |
| Transport dimensions | 2040mm x 1172mm x 2350mm (l x w x h) |
| Transport weight [kg] | 3716kg |
| Transport packages [pcs.] | 1 |
Downloads
If available for this device, you will find all available documentation below.
Manual
Manual
Manual(s)
Photos
Location
This machine is not in our storage in Wijchen. You can find this machine at the following location:
Brouwersstraat 236658 AD Beneden Leeuwen
Contact us